A Sárospatak Város Rendelőintézetének orvostechnikai eszközfejlesztése
A Sárospatak Város Rendelőintézete több tízezer fő járóbeteg szakellátásáért felelős intézmény, melynek a több mint 40 éves működése alatt és jelenleg is a legfőbb célja az ellátási területébe tartozó lakosság életminőségének, egészségi állapotának javítása, jobb minőségű egészségügyi ellátás biztosítása és a különböző egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények összefogása egy egészségesebb és élhetőbb jövő kialakításáért. Ezen célkitűzések minél lendületesebb és hatékonyabb elérése érdekében intézményünk az elmúlt évek során a szakellátás bővítését önerőből valósította meg, hogy ezáltal is az ellátás minősége javuló tendenciával azonosuljon.
Az ellátási területünkbe tartozó lakosság jobb egészségügyi ellátása érdekében a Sárospatak Város Rendelőintézete az EFOP-2.2.19-17-2017-00111 azonosítószámú és A Sárospatak Város Rendelőintézetének orvostechnikai eszközfejlesztése projektcímű pályázat 79.635.110 Ft támogatási összegű, 100 %-os támogatási intenzitású támogatásban részesült, melynek megvalósítása 2018. januárjában megkezdődött. A projekt keretében az egynapos beavatkozások számának növelésével, az ellátás fejlesztésével és az ehhez szükséges orvostechnikai eszközök beszerzésével a legfőbb célunk az volt, hogy Rendelőintézetünkben olyan beavatkozások igénybevételére kerüljön sor, melyek nem igényelnek fekvőbeteg ellátást.
A pályázat keretében a fejlesztéssel érintett szakmaterületek: sebészet, szülészet-nőgyógyászat és traumatológia-ortopédia.
A pályázat keretében beszerzésre került
1 db arthroszkópos torony tartozékaival, az arthroszkópos kézi műszerekkel és az NF vágó-koaguáló készülékek beszerzésére is sor került, melyek segítségével az ízületekben történő sérülések könnyebben és korszerűbben beazonosíthatóak és gyógyíthatóak lettek.
Továbbá beszerzésre került 1 db mosó-fertőtlenítő berendezés, mely az orvosi beavatkozás során az eszközök fertőtlenítésének és tisztításának folyamatában elengedhetetlen, továbbá 1 db vízlágyító berendezés, mely ezen eszközök fertőtlenítésében felhasznált víz minőségét javítja.
Az ultrahangos tisztító berendezés a mechanikai sérülésekkel szemben érzékeny műszerek ultrahanggal történő kíméletes és alapos tisztításához szükséges, mely készülékből 1db került beszerzésre.
A mosogatógépben alkalmazott víz magas kloridion tartalma miatt a műszereken lyukkorrózió vagy pontkorrózió jöhet létre, ezért pályázatunk keretében beszerzésre került 1 db sótalanító berendezés.
A fóliahegesztő berendezés beépített printerrel és előtét asztallal az eszközök speciális műanyag tasakban hegesztéssel történő lezárására szolgál, amely az eszköz sterilitásának időtartamát hosszabbítja meg.
Az egynapos sebészet keretében végezhető végtagi műtétek, pattanóujj, idegentest eltávolítás, belső fémrögzítő eltávolítása, ínműtétek, csontkorrekciók elvégzéséhez vértelenítésre van szükség, ezért pályázatunk keretében az 1 db digitális vértelenítő készülék mandzsettákkal (lábra és karra) szintén a pályázat keretében beszerzésre került.
Az arthroszkópos beavatkozásokhoz rendelet teszi kötelezővé a nagy frekvenciájú vágó-koaguláló univerzális készülék használatát, ezért ezen eszköz beszerzése, valamint kiszállítása is megvalósult.
A fejlesztés keretében beszerzésre került 1 db C-íves sebészeti képerősítő, mellyel a csontos eltérések, idegentestek, belső fémrögzítők helyzete vizualizálható.
Pályázatunk keretében beszerzésre és kialakításra került az egynapos sebészeti eljárás során alkalmazandó 1 db nőgyógyászati műszerkészlet, 1 db operációs hiszteroszkóp készlet, 1 db laparoszkópos kiegészítő és az orvosi gázhálózat kiépítése.
Az egynapos műtéti eljárások kivitelezése a műtő infrastrukturális átalakítását teszi szükségessé, hogy a minimumfeltételeknek megfeleljünk, ezért a központi gázellátás (oxigén, altatógáz, sűrített levegő) kiépítése szintén megvalósult.
A felsorolt eszközök beszerzése és a központi gázhálózat kiépítése által az egynapos beavatkozások több szakmaterületen történő bevezetése folyamatosan valósul meg a fekvőbeteg ellátó intézmény járásunktól való távolsága és a fekvőbeteg intézmények kapacitásának tehermentesítése érdekében. Eredményként kívántuk elérni, hogy a kórházi tartózkodások elkerülésével a kórházi, szelektált és ellenálló fertőzésekkel való kontaktus kockázata is csökkenjen.
Projektünk a központi gázhálózat kiépítésével 2019. február 15-én lezárult és a fenntartási időszakba lépett.
A fenntartási időszakban is maximális hatékonysággal, a kórházi ellátást kiváltó és lerövidítő egynapos sebészeti ellátás keretében biztosítottunk, és jelenleg is biztosítunk a lakosság részére magas színvonalú szolgáltatást. Elmondható, hogy átlagosan 52%-os esetszám növekedést tudtunk 2018 óta elérni a fejlesztés eredményként.
Projektünk megvalósítását a tervezett időpontban befejeztük 2020.07.15-én. A projektmenedzsment, szakmai vezető, az EFI vezetők és a munkatársak feladataikat azon a szakmai színvonalon végezték, amelyet a projekt elvárt, ezt támasztja alá a járás lakosainak elégedettsége. A kitűzött célok megvalósításra kerültek, javult a lakosság egészségértése, életszemlélete, pozitív hozzáállása. Programjaink megvalósításával szemléletváltást sikerült elérnünk, illetve azt, hogy igény lett az egészségfejlesztésre, a betegségek megelőzésére. Ehhez biztosítottuk az eszközt a pályázatunkban megvalósított programokkal, bevont szakemberek szakértelmével. Befektetett energiánk hosszú távú hasznosulásának eredményeként a születéskor várható élettartam növekedését és az egészségben eltöltött évek számának növekedését várjuk. A pályázatunk keretében beszerzett eszközök nagymértékben hozzájárultak az eredményes és sikeres munkánkhoz. Programjaink megvalósítását a tervezett ütemben és létszámmal kiviteleztük 2020.03.18-ig, a COVID-19 járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetig. Ekkor sajnos a hatályos kormányrendelet betartása, illetve az országos tisztifőorvos utasítására fizikai kontaktus mellőzése érdekében programjaink egy része online módon folytatódott tovább 2020.06.18-ig. Az EFI Iroda munkatársai ezen időszak alatt is aktív munkát folytattak a lakosság tájékoztatását végezték a járvánnyal kapcsolatos teendőkről protokollokról. A mentális egészség érdekében, annak erősítésére ezen időszakban kiemelt figyelmet fordítottunk. Betartottuk a környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályokat, a projekt által érintett területen a védett természeti és kulturális értékeket megőrizzük, a fejlesztéshez kapcsolódó nyilvános eseményeken, a kommunikációnkban és viselkedésünkben esélytudatosságot fejeztünk és fejezünk ki: nem közvetítünk szegregációt, csökkentjük a csoportokra vonatkozó meglévő előítéleteket, az esélyegyenlőségi célcsoporttal, illetve képviselőjükkel folyamatos a kapcsolattartás.
Projektünket, Egészségfejlesztési Irodánkat jelenleg is működtetjük, programjaink folyamatosan elérhetőek a járás lakosai részére egészségfejlesztésük érdekében.
A Sárospatak Város Rendelőintézetének orvostechnikai eszközfejlesztése
A Sárospatak Város Rendelőintézete több tízezer fő járóbeteg szakellátásáért felelős intézmény, melynek a több mint 40 éves működése alatt és jelenleg is a legfőbb célja az ellátási területébe tartozó lakosság életminőségének, egészségi állapotának javítása, jobb minőségű egészségügyi ellátás biztosítása és a különböző egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények összefogása egy egészségesebb és élhetőbb jövő kialakításáért. Ezen célkitűzések minél lendületesebb és hatékonyabb elérése érdekében intézményünk az elmúlt évek során a szakellátás bővítését önerőből valósította meg, hogy ezáltal is az ellátás minősége javuló tendenciával azonosuljon.